İdealinizdeki bölümü, Avrupa’da prestijli bir üniversitede, İngilizce olarak, YÖK denkliği güvencesinde ve çok ekonomik maliyetlerle okumak istiyorsanız, Macaristan bütün bu isteklerinizi size bir arada sunuyor. Avrupa tarihinin en önemli kültür ve bilim ülkelerinden olan Macaristan, üniversite eğitimi almak için sadece Avrupada değil, tüm dünyada en iyi seçeneklerden biridir.

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim alıyor olmanız nedeniyle, YÖK denkliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Macaristan üniversiteleri hem kalite ve prestijleri hem de AB ülkesi kapsamında olmaları nedeniyle YÖK tarafından tanınır ve onaylanır. Diplomanızı aldıktan sonra mesleğinizi Türkiye’de ya da diğer ülkelerde yapabilirsiniz.

Bir Avrupa Birliği diplomasına sahip bir öğrenci olarak bunun avantajlarını mezuniyet sonrasında hemen kullanmaya başlayacaksınız. Macaristan bu konuda da çok avantajlı bir seçenek. Macaristan, yüksek sanayi üretimi, mükemmel ihracat potansiyeli ve giderek artan iç talebe sahip bir bölge olan Orta ve Güney-Doğu Avrupanın kalbinde yer alır. Harika bir iş ortamının yanı sıra üstün altyapı ve lojistik imkanlarına sahiptir. Macaristan Avrupanın en çok yatırım çeken ülkelerinden biridir. Nokia, Bosch, Philips, IBM, Sanofi, TEVA, Astra-Zeneca gibi yüksek teknoloji sektöründeki dünya devlerinin Avrupa merkezleri de burada bulunmaktadır.

Macaristan İstanbul’dan uçakla sadece 2 saat uzaklıkta. Üstelik Macaristan’a sefer yapan havayolu şirketlerinin seferlerinin artıyor olması da önemli bir avantajdır. Macaristan’da eğitim alırken sahip olacağınız Schengen vizesi size bütün Avrupa’da seyahat özgürlüğü verecek, bireysel ve kültürel gelişiminize büyük faydalar sağlayacaktır. 

Eğitim ProgramıBaşvuru ŞartlarıEğitim Süresi
YükseklisansLisans diploması sahibi kişiler2 yıl
LisansLise diploması3-6 yıl

Üniversiteleri

1853 yılında kurulmuş olan Corvinus Üniversitesi başken Budapeşte’de bulunmaktadır. Macaristan’ın da en üst düzey üniversitelerinden biridir. Üniversitede 3 kampüste, 7 ayrı fakültede yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim almaktadır.

BKF, Macaristan’ın özel üniversitelerinden biridir. 2000 yılında kurulmasına rağmen, dinamik yapısı ve popüler programları ile yıllar içinde çok sayıda yerli ve yabancı öğrenciyi bünyesinde dahil etmiştir. Şu anda mevcut 2000 öğrencisi bulunmaktadır. 

Avrupa’nın en köklü ve prestijli teknik üniversitelerinden biri olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi üniversitesi 1782 yılında kurulmuştur. Üniversite, dünya sıralamasında ilk 300 Üniversite içerisindedir.

Kuruluşu 1635 yılında kurulan Eötvös Loránd Üniversitesi Budapeşte’dedir. 1800 akademik personelin bulunduğu Üniversitede 32000 öğrenci eğitim almaktadır.

Debrecen Üniversitesinde mühendislik, işletme, sosyal bilimler, fen bilimleri gibi birçok farklı fakülte bulunmaktadır. Yaklaşık 30.000 öğrencinin eğitim gördüğü Debrecen üniversitesinde yaklaşık 3500 civarında da yabancı öğrenci bulunmaktadır. Üniversite, Macaristan’ın ikinci büyük şehrinde bulunmaktadır.

Başkent Budapeşte’de bulunan IBS International Business School, orta Avrupa’da kurulan ilk özel üniversitelerden biridir. Güçlü akademik yapısı ve kadrosu ile IBS aynı zamanda İngiliz Oxford Brookes üniversitesinin Avrupa kampüsü olarak hizmet vermektedir.

Üniversite, Macaristan’a 1 saat mesafede bulunan Dunaujvaros şehrinde yer almaktadır. 5000 öğrencisi bulunan Dunaujvaros üniversitesinde 11 farklı fakültede 45 ayrı uzmanlık alanında eğitim verilmektedir.

Peç (Pécs) Üniversitesi Macaristan’ın en eski ve köklü devlet üniversitesidir. 1367 yılında kurulmuştur. Büyük bir kampüse sahip olan Peç Üniversitesi’nde 35.000 öğrenci eğitim görmektedir.

Copyright 2015 - 2024 Orta Avrupa Eğitim Danışmanlığı | All Rights Reserved