Güney Kore’de Eğitim

Resmi adı Kore Cumhuriyeti olan Güney Kore, son yıllarda uluslararası öğrenci sayısında ciddi bir artış yaşadı.
62 yıl öncesine kadar dünya sıralamasında en gerilerde olan Kore, şuan dünyanın en yüksek ekonomilerinden birine sahip. Öyle ki Asya’daki dört kaplandan biri olarak anılır.

tarihten gelen emsalsiz dostluğumuz bir yana, eğitim sistemi ile ülkemiz gençlerini kendine çekmeyi başaran Kore, sunduğu cömert burs imkanlarıyla da göz dolduruyor. Öğrenciler Kore’de geniş yelpazede , diledikleri tüm alanlarda eğitim alabilirler.
Ayrıca, uluslararası mezunlar için kendi uluslararası öğrencilerinde oluşan mezunlar ağı vardır.

Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK: Test of Proficiency in Korean)

Kore Devleti, Kore’deki uluslararası eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla, yabancı öğrencilerin belirli bir seviyenin üstünde Korece bilgisine sahip olmalarını talep etmektedir. Bunun nedeni, akademikalanda ve günlük yaşamda gereken Korece seviyesine ulaşamayan yabancı öğrencilerin, Kore’deki eğitim hayatlarında zorluklarla karşılaşma ihtimalinin artmasındandır.

Kore’deki üniversitelere kabul almak için Eğitim Bakanlığı bünyesindeki – Kore Uluslararası Eğitim Kurumu (National Institute of International Education) tarafından yapılan Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) puanı gerekmektedir. Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK), Korece’yi anadili olarak konuşmayan kişilerin, Korece çalışmalarına yön verilmesi, Korece kullanma yeteneklerinin geliştirilmesi ve bu vesileyle Korece’nin Kore’de yurtdışı eğitim, iş bulma vb. konularda kullanılmasını amaçlamaktadır.Kore’deki üniversitelerin lisans bölümlerine kabul alabilmek için, Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) 3. seviye ve üzeri, mezun olabilmek için ise 4. seviye ve üzeri puan almak gerekmektedir. Seçilen üniversitede dersler İngilizce veriliyor ise, Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) puanı olmadan, TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınav sonucu ile okula kabul almak mümkün olup, bu üniversitelerde mezun olmadan önce Korece Yeterlilik Sınavı’ndan 4. seviye ve üzeri puan alma şartı yoktur.

Ayrıca, değişim öğrencileri, devlet bursiyerleri, yabancı ülkeden devlet bursu alan öğrenciler, Korece dil eğitim merkezlerine kabul alan öğrenciler ve Güzel Sanatlar / Beden Eğitimi bölümlerine kabul alan öğrenciler için Korece yeterlilik şartları farklıdır.

Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) yıl boyunca 6 kez (Ocak, Mart, Nisan, Temmuz, Ekim, Kasım) açılmakta olup, kesin tarihler için bizimle iletişme geçebilrisiniz. Korece Yeterlilik Sınavı (TOPIK) değerlendirme seviyesi, başlangıç için TOPIK 1 (1 – 2. seviyeler) ve orta/ileri seviye için TOPIK 2 (3-6. seviyeler) olmak üzere ikiye ayrılır ve alınan puana göre seviye belirlenir.

Eğitim Programına Göre Başvuru Şartları ve Eğitim Süresi

Eğitim ProgramıBaşvuru ŞartlarıEğitim Süresi
YükseklisansLisans diploması sahibi kişiler2 yıl ve üzeri
Lisansİlk, orta ve lise eğitimini Kore dışında tamamlamış kişiler (12 yıl)4 – 6 yıl
Ön lisansİlk, orta ve lise eğitimini Kore dışında tamamlamış kişiler (12 yıl)2 – 3 yıl
Korece Dil EğitimiLise veya üstü bir eğitim kurumu diplomasına sahip kişiler1 – 2 yıl
Yabancı Öğrenci Yaz – Kış OkuluYaz ya da kış tatili süresince Korece ve Kore Bilimleri ile ilgili programlara katılmak isteyen yabancı öğrenciler2 – 3 ay

※ Üstteki başvuru şartları genel olarak belirtilmiş olup, üniversitelerin başvuru şartları ayrıca kontrol edilmelidir.

※ Eğer öğrencinin ülkesinde ilk ve ortaöğretim 12 yıldan az ise, öğrencinin o ülkede ilk ve ortaöğretimi tamamladığını kanıtlayan belgeler, başvurulan üniversite tarafından kontrol edildikten sonra onay verilebilir.

Üniversiteleri

1946 yılında kurulmuş, devlet tarafından desteklenen, en iyi on üniversite arasında olan ulusal bir üniversitedir.

Seul Ulusal Üniversitesi, Güney Kore’nin başkenti Seul’de 1946 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Ülkenin en prestijli üniversitesi olarak kabul edilmektedir.

1946 yılında bir liman şehri olan Busan’da kurulmuş yaklaşık 24 bin öğrencisi olan, devlet tarafından onaylanmış özel bir üniversitedir.

UNIST (Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi),  Kore’de ilk sırada, Asya’da 3., Dünya’da ise 45. sırada yer alır.

Eğitime 1947 yılında Jeonju (Türkçe anlamı: mükemmel alan) ‘da ,16 bölüm ile başlayan üniversitede şuan 100’ün üzerinde bölümle öğrencilere eğitim vermeye devam ediyor.

Başkent Seul’de 108 yıldan fazla geçmiş ve tecrübeye sahip devlet üniversitesidir.

 

Copyright 2015 - 2024 Orta Avrupa Eğitim Danışmanlığı | All Rights Reserved