Neden Almanya’da Eğitim

Almanya, uluslararası öğrenciler için en popüler olan ilk 3 hedef ülkeden biridir. Alman Üniversitelerinde ortalama % 15 oranında uluslararası öğrenci eğitim almaktadır.

Peki Almanya’da eğitim almanın avantajları nelerdir?

Almanya’daki üniversiteler uluslararası bir üne sahiptir.

Avrupa’da en çok üniversitenin bulunduğu ülkedir.

Almanya’da standartların altında bir üniversite yoktur.

Harç ücretleri makuldur. Öğrenciler, devlet üniversitelerinde 350 ile 500 Euro arası değişen harç ücretleri ile kaliteli eğitim alabilirler.

Öğrenciyken haftalık 20 saat çalışıp, aynı zamanda kendi giderlerini de karşılayabilirler.

Mezuniyetten sonra oturum ve çalışma iznine sahip olabilirler.

Almanya çalışmak için cazip bir yerdir ve bir Alman üniversite diploması almış olmak dünya çapında işverenler tarafından çok değerli kılınmaktadır.

Almanya’da yurt fiyatları ortalama 200 ve 300 Euro arası değişmektedir. Yeme içme giderleri ise genel olarak bir kişi için, yemek evde yapılacaksa 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım giderleri bir öğrenci için, üniversiteye ödediği harç karşılığında aldığı Semesterticket ile dengelenir. Semesterticket öğrencinin bulunduğu eyaletteki tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasını sağlar. 

Eğitim ProgramıBaşvuru ŞartlarıEğitim Süresi
YükseklisansLisans diploması sahibi kişiler, min. A2 Almanca dil sertifikası, min. 2.70 Lisans ortalaması2 yıl
LisansÖSYM yerleşti belgesi, min. A2 Almanca dil sertifikası, ya da önlisans mezunları3 yıl

Üniversiteleri

TU Berlin 1879 yılında kurulmuştur ve yaklaşık 30.000 öğrencisi vardır ve bu da onu Almanya’nın en büyük teknik üniversitelerinden biri yapmaktadır.

Berlin Humboldt Üniversitesi Berlin’in en eski üniversitesi, 1810 yılında Prusyalı filozof ve devlet adamı Wilhelm von Humboldt öncülüğünde kurulmuştur.

RWTH Aachen; uzun adıyla Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen, Almanya’da bir teknik üniversitedir.

Duisburg-Essen Üniversitesi (Almanca: Universität Duisburg-Essen) Almanya’nın Kuzey-Ren Wesfalya eyaletinde bulunan yüksek öğretim kuruluşudur. 1 Ocak 2003’te Duisburg ve Essen Üniversitelerinin birleştirilmesiyle kurulmuştur.

Hamburg Üniversitesi, Hamburg Almanya’da bulunan bir devlet üniversitesidir. Üniversite 1 Nisan 1919 yılında kurulmuştur.

Münih Ludwig Maximillians Üniversitesi, dünyanın en ünlü 100 üniversitesinden biri olan Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi 1457 yılında Dük Ludwig IX tarafından İngolstadt’ta, Bavyera eyaletinin ilk üniversitesi olarak kurulmuştur. 1826 yılında ise üniversite 1000 öğrencisiyle Bavyera’nın başkenti Münih’e taşınmıştır.

1868 yılında ”Polytechnischen Schule” adı altında Kral II. Ludwig tarafında kurulmuştur.
1877’de üniversitenin adı ‘Technische Universität München’ olarak değiştirilmiştir.

Paderborn Üniversitesi, 1972 yılında Nordrhein Westfalen eyaletinde ( Kuzey Ren Vestfalya) kurulmuş olan bir üniversitedir. Paderborn Üniversitesi, aynı zamanda bir kampüs üniversitesidir.

1829 yılında kurulan Stuttgart üniversitesi, Baden-Wüttenberg eyaletinin başkenti olan Stuttgart şehrinde bulunmaktadır. 

1775 yılında kurulmuş olan Clausthal Teknik Üniversitesi (Technische Universität Clausthal), disiplinler arası araştırmayı benimsemiş ve özellikle maden mühendisliği konusunda önemli bir tanınırlığa sahiptir.

1914’te özel finansman tarafından kurulan ve Avrupa Aydınlanmasının mirasından esinlenen Goethe Üniversitesi, çığır açan “Vatandaşlık Üniversitesi” olarak öne çıkıyor.

Üniversite 1831 yılında kurulmuş olup 9 fakülteden oluşmaktadır.

Copyright 2015 - 2024 Orta Avrupa Eğitim Danışmanlığı | All Rights Reserved