Neden Avusturya

Yüksek öğrenimin yapıldığı Avusturya üniversiteleri ve sanat kolejleri, aynı zamanda ülkenin eğitim ve araştırma merkezleridir. Eğitimin amacı, ülkede araştırma kuruluşları ve önemli konularda çalışacak genç bilim adamlarını geleceğe hazırlanmak ve mesleki nitelik kazandırmaktır. Bu nedenle Avusturya üniversitelerinde halka açıklık ilkesi benimsenmiştir. Eğitimsel gerekleri yerine getirebilen herkes üniversite, fakülte veya kolejlere girebilir. Bu ilke, eğitimde fırsat eşitliğini sağlama amacını taşımaktadır. Fırsat eşitçiliği sade lafta kalmayıp 1972’den beri üniversitelerde kitap ve diğer eğitim materyalleri parasız olarak sunulmaktadır. Bazı demokratik kuruluşlar, üniversite ve kolejlere sürekli araştırma olanakları ile bunları derleme ve serbestçe yayınlama olanağı sağlar. 2003 yılına kadar Avusturya üniversitelerinde diploma programı yani lisans ve yüksek lisans programlarının birlikte okutulması geçerliydi. Yeni düzenleme ile birlikte Avusturya kademeli bir şekilde Alman eğitim sistemine geçerek lisans ve yüksek lisansı birbirinden ayırmıştır. Öğrenci üç yıllık üniversite eğitimini, Bakkalaureatsstudium, tamamladıktan sonra lisans derecesine, sahip olabilir. Ülkemizde olduğunun aksine Avusturya’da üniversite bitiren herkes istediği zaman yüksek lisansa başvurup iki yıllık eğitimin ardından mastır/yüksek lisans derecesi alabildikleri gibi doktora eğitimlerine başlayabilir. Her ne kadar eğitim sistemi Türkiye’deki gibi uygulanmaya çalışılsa da iki yıllık yüksek okul programlarının Avusturya’da karşılığı bulunmamaktadır.

AVUSTURYA’DA KABUL ŞARTLARI NELERDİR?

Avusturya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimiz öncelikle Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan sınavda 4 yıllık örgün öğretim programlarından birine yerleşmeye hak kazanmış olmaları gerekir. bu durumda Türkiye’de hangi bölümü kazandıysa o bölüme başvurusu yapılabilir. bunun yanı sıra Avusturya üniversitelerinin diğer bir şartı da Ekim 2018’de gelen Almanca A2 seviyede dil bilme zorunluluğudur. Bu iki durumu yerine getiren öğrencilerimiz için Avusturya Üniversitelerine başvuru yapılabilir.

Kabul alan öğrenciler dil eğitimlerini Üniversitelerin dil kurslarında tamamlayarak bölümlerine başlayabilirler. Dil kurslarının dönemliği 1200 €’dur. Bölüme başlamak için ise C1 seviyede Almanca dil bilgisi gerekmektedir.

Avusturya’da 12 bölümde giriş sınavı uygulanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için danışman arkadaşlarımızla irtibata geçip, gerek mail gerekse telefon ile sorularınızı sorabilirsiniz.

Eğitim Programına Göre Başvuru Şartları ve Eğitim Süresi

Eğitim ProgramıBaşvuru ŞartlarıEğitim Süresi
YükseklisansLisans diploması sahibi kişiler, minimum A2 Almanca dil sertifikası, ALES minimum 552 yıl
LisansÖSYM yerleşti belgesi, minimum A2 Almanca dil sertifikası3-6 yıl

Üniversiteleri

1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesi’nin ana binası, şehrin merkezindeki tarihi üniversite binasıdır. Burası üniversite idaresinin de merkezidir ve okulla ilgili tüm işlemler burada yapılır. Şehrin merkezinde bulunan ana binaya hemen önünden geçen metro, tramvay ve otobüslerle ulaşım sağlanır.

Viyana Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi 10 teknik üniversitesinden bir tanesidir. Avusturya’nın en büyük bilimsel ve teknik araşırma öğrenim kurumunun olmasının yanında tüm dünyaca tanınan, uluslararası platformdaki yeri oldukça güçlü olan bir üniversitedir.

Viyana Ekonomi Üniversitesi, modern binası ve eğitim başarısı ile Avrupa da Ekonomi üzerine eğitim veren Üniversiteler içerisinde en iyi sıralamadadır.

Viyana Tıp Üniversitesi, 1365 yılında kurulan Viyana Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak kurulmuş, 2004 yılında Viyana Tıp Üniversitesi olarak ayrılmıştır.

1765 yılında “Büyükbaş hayvanların tedavi merkezi” olarak kurulmuştur. İlerleyen yıllarda geçirdiği değişimlerle Viyana Veterinerlik Üniversitesi adını almıştır.

Viyana Ziraat Üniversitesi’nin 40 tane enstitüsü, 9 tane lisans bölümü, 23 tane de master programı bulunmaktadır. Üniversitenin 7 tane uluslararası master programı vardır..

Avustuırya’nın başkenti Viyana ile 2 saat mesafede bulunan Graz şehri 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Graz da toplamda 4 Üniversite bulunmaktadır ve şehirde 40.000 öğenci yaşamaktadır.

Avusturya – Karl Franzens Graz Üniversitesi 22.000´in üzerinde öğrencisi ve 6 fakültesiyle Avusturya´nın ikinci büyük üniversitesidir. Üniversite 1585 yılında II. Karl tarafından kurulmuştur.

Avusturya Alpen Adria Klagenfurt Üniversitesi 1964 yılında Karintiya eyaletinin en büyük üniversitesi olarak kurulmuştur.

Avusturya Linz Johannes Kepler Üniversitesi 1966 yılında, Sosyal ve Ekonomi Bilimleri Yüksekokulu olarak kurulmuş, Avusturya´nın en yeni üniversitesitelerindendir.

Leoben Montan Üniversitesi Avusturya´daki tek dağ bilimi üniversitesidir.

Üniversitenin 9 tane bölümü vardır ve mühendislik derecesiyle mezun olunur.

Salzburg 150.000’lik nüfusuyla Avusturya’nın 4. büyük şehridir. Alp dağlarının eteğinde, Almanya sınırında, Viyana’nın 270 km. batısında yer alan aynı adlı eyaletin merkezidir

Copyright 2015 - 2024 Orta Avrupa Eğitim Danışmanlığı | All Rights Reserved